Месец: м.г

Пандов: ВМРО-ДПМНЕ е со збиени редови, пратениците нема да гласаат за уставни измени под овие услови

Во вечерашната емисија „За или Против“ на ТВ Алфа гостуваше Александар Пандов, од Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ кој во однос на уставните измени истакна дека ВМРО-ДПМНЕ и нејзините пратеници се 100 посто против овие уставни измени и пратениците нема да…

Седница на Уставниот суд

Уставниот суд денеска ќе ја одржи 21. седница на чиј дневен ред се четири иницијативи за оценување на уставност и предлог за одлучување по еден предмет. Уставните судии ќе ја разгледуваат иницијативата на адвокат Александра Илиева Милчова со која се…

Ансамблот Танец вечерва гостува во Тетово

Националниот ансамбл за македонски народни игри и песни „Танец“ ќе одржи целовечерен концерт вечерва во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“ во Тетово од 20 часот. Концерот е дел од долгогодишниот проект „Танец низ татковината“ што претставува циклус концерти во центрите…

Денеска во Собранието ќе се одржат седници на три собраниски комисии

Во Собранието денеска седници ќе одржат Комисијата за прашања на изборите и именувањата, Комисијата за финансирање и буџет и Комисијата за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите. Членовите на Комисијата за прашања на изборите и именувањата ќе…

Левица најави дека ќе ги оспори на Уставен суд новите изводи од матично

Како што најави министерот од редовите на Алијанса за Албанците, Кренар Лога, внесувањето етничка припадност во изводите ќе се реализира само со упатство, што претставува противуставна промена на подзаконски акт, при што директно се заобиколува Парламентот, како највисок законодавен орган!,…

Џафери: Постапката за уставни измени може да почне

Од моментот на доставување на иницијативата за уставни измени во Собранието до нивното усвојување минимално се потребни 4,5 месеци. Процесот може да почне и без постигнат политички дијалог и да се искористат триесетте дена до првото гласање за постигнување договор,…

Агенцијата поднесе пријава до Обвинителството против продукцијата на Манчевски: „Направени се очигледни неправилности“

Агенцијата за филм тврди дека нема лаги и дезинформации во постапките поведени за продкцијата на режисерот Милчо Манчевски „Банана филм“. Од Агенција тврдат дека не се точни информациите оти инспекциските служби не пронашле нелогичности во работењето на оваа продукција, како…

Претенциозност и злоупотреба.

Пишува Татјана Стојановска Демонизирање на голотијата Светот оди напред. Човекот континуирано го освојува. Ги менува своите нагони, стандарди и природата. И заборава на најбитното: човекот не може да освои нешто што него го создало. Се става себе во кафезот на…

Владата треба да ја усвои и да ја достави во Собранието Предлог-иницијативата за уставни измени

Владата треба да ја усвои Предлог-иницијативата за уставни измени, подготвена од работната група, која потоа треба да ја предложи до Собранието. За отворање на Уставот, Предлог – иницијативата потребно е да добие двотретинска поддршка во Парламентот. Претседателот Стево Пендаровски вчера…

Етничка графа во изводите за родени, починати и венчани

Практиката на лажно декларирање на етничката припадност за да се вклопи во критериумите за вработување во јавните институции, од следната недела ќе стане потешка, дури и невозможна. Министерот за правда Кренар Лога ја потпиша директивата за измена и дополнување на…