Став

Beach film festival по седми пат од 17 до 21 јули во Охрид

Од 17-ти до 21-ри јули на 4 локации во Охрид ќе се одржува седмото издание на „Фестивалот на нов европски филм BEACH FILM FESTIVAL- ОХРИД  2024“. Овогодинешното издание нуди богата програма со филмски проекции, едукативни работилници и музички перформанси на…

Мецола: Да им пружиме рака на луѓето од Западниот Балкан

Мора да бидеме подготвени да ја пружиме раката на Европа на луѓето кои гледаат кон нас во Украина, Молдавија и Грузија и на сите оние од Западниот Балкан на кои предолго им се ускратува напредокот, изјави денеска Роберта Мецола во…

Милошоски: Дали директорката на Академијата за судии Габер учествувала во фалсификување на записник?

Дали Директорката на Академијата за судии Габер учествувала во фалсификување на службена исправа (записник), прашува Анотнио Милошоски, пратеник на ВМРО ДПМНЕ и потпретседател на Собранието. Во статусот објавен на Фејсбук Милошоски пишува: На 12-ти јули директорката на Академијата за судии…

Мицкоски: Изјавата на Мицотакис-некоректна

Премиерот Христијан Мицкоски смета дека не е коректно политичарите кои учествувале на Самитот на НАТО да раскажуваат што се зборувало зад затворени врати, одговарајќи на изјавата на грчкиот премиер дека Мицкоски на состаноците го користел уставното име на земјата, Република…

„Битка за Неретва“ и концерт на СИЗ на петтиот ден на Синедејс

На петтиот ден од овогодинешниот 23.CINEDAYS ќе ги погледнеме следниве филмови: 19:30 Beyond the blue border dir. Sarah Neumann (OC) кино Фросина Филмска адаптација на книгата за млада група пријатели што сакаат да побегнат од ГДР, која главно се потопува…

Половина од 500-те милиони евра од Унгарија, ќе бидат за општините

250 милиони евра за општините и уште толку за бизнисот. Премиерот Христијан Мицкоски откри за што ќе биде наменет кредитот од Унгарија, кој наместо најавените една милијарда евра, ќе изнесува половина од тоа. Мицкоски се дообјаснува дека оваа, како што…

Запре самоволието на Османи: МНР ги поништи огласите

Министерството за надворешни работи на 3 јуни распиша огласи за кои не е почитувана процедурата и истите се објавени, по завршувањето на изборите, односно пред формирање на новата влада. Изворите брифираат дека истите било планирано да се пополнат, исклучиво со…

Mицкоски за Судскиот совет: Два проценти е довербата, не ја бива работата, не е добро

Одлуките кои што се носат во Судскиот совет и во Советот на јавни обвинители се одлуки на лицата кои што се дел од тие институции, а предлозите доаѓале од дел Владата, дел од Кабинетот на претседателот. Јас не сакам средби…

Стоиљковиќ: Груби грубо ги прекршувал законите

Принципот на правична застапеност воопшто не важел во Министерството за политички систем, што доскоро беше превдодено од Артан Груби, открива новиот министер Иван Стоилковиќ, кој во интервју за „Канал 5“ ги покажува списоците на кои се гледа дека иако над…

Мицкоски: Во Охрид се случува инвестициски бум

Чест и задоволство е да се биде дел од тоа да се направи нешто ново, да се започне нешто ново, посебно кога знаете дека тоа што го почнувате ќе значи подобри услови за работа, подобри услови за растење на тие…