Новости

Концерт на Националната опера и балет на „Денови на македонска музика“

Оркестарот на Националната опера и балет со солисти вечерва во 20 часот во својата матична куќа ќе одржи концерт во рамките на 47. „Денови на македонска музика“. Публиката ќе проследи дела на композиторите на кои им се одбележуваат јубелјните години…

Ванковска: Не смееме да бидеме кираџии во сопствената татковина

Во како што го нарекуваат во партијата „Бастионот на Левица“ – Аеродром, се отвори подрачна канцеларија во Лисиче. На настанот присуствуваше Претседателот на партијата Апасиев, но и дел од кандидатите за пратеници на партијата Левица. Во обраќањето пред присутните, претседателскиот кандидат…

Николоски од Гевгелија: Пендаровски е далеку од чесен човек

Стево Пендаровски јас мислам дека освен на пропатување за на одмор во Грција, во Гевгелија не стапнал овие 5 години. Дај боже да грешам, ама мислам дека е така. Мислам дека 5 години ве заборавил и мислам дека 5 години…

Криминалот на СДСМ и ДУИ носи негативни извештаи за Македонија

Со СДС Македонија назадува на Извештајот на Фридом хаус. Државата е оквалификувана како цикличен хибрид.Криминалот на СДС и ДУИ носи негативни извештаи за Македонија. Корупцијата е главен проблем во државата и претставува главен проблем, како на домашната јавност така и…

Ковачевски: Кога ќе соберат храброст за државнички одлуки нека ми се јават

„Ставот на СДСМ и мојот став се јасни. Успеавме да ги отпочнеме преговорите со ЕУ, успеавме да испреговараме рамка во која имаме заштитен македонски јазик, идентитет и култура, и кога ќе соберат храброст тие што немаат храброст нека ми се…

Максим Димитриевски: Jавниот обвинител да го предлага опозицијата

На Македонија и треба претседател пред се со интегритет, со став, со карактер и со принципи, со кои ги штити националните, државните интереси и пред се граѓаните, бидејќи оваа држава во своето минато ретко кога можело да забележи дека еден…

САД: Северна Македонија да го одржи духот на Договорот од Преспа

САД очекуваат Северна Македонија да го одржи духот на Договорот од Преспа, а јавниот дискурс да биде базиран на факти, соопштија од Стејт департментот за Гласот на Америка на македонски јазик. Пред претстојните претседателски и парламентарни избори во државата, медиумите…

Јакимовски: Високата корупција е приказна создадена од нашите западни партнери за да ја држат Македонија во „лимбо“

Помилување не може да добие терорист, порача претседателскиот кандидат Стевчо Јакимовски во интервјуто за Телма. Секој терорист што има намера да влезе на територија на Република Македонија треба да знае дека никогаш нема да биде помилуван, и треба да се…

Маестро Благој Ламњов го најави својот концерт во Велес

Еден од најдобрите европски кларинетисти Маестро Благој Ламњов, на својот ФБ профил го најави својот концерт кој на трети јуни ќе се оджи во неговиот роден Велес. На концертот ќе настапи со шведскиот гитарист Петер Тегнер кој специјално за концертот…

ВАНКОВСКА, РИСТОВСКИ И ЈОВАНОВСКА ДЕНЕС ОД КАРПОШ: АКО САКАМЕ ДОСТОИНСТВО ОВИЕ ИЗБОРИ НЕМАМЕ ПРАВО НА ГРЕШКА

Кандидатката за претседател на #Левица, професорката Билјана Ванковска и кандидатите за пратеници од ИЕ1 Дарко Ристовски и Катерина Јовановска, денес одражаа средба со граѓани во Карпош. На средбата беа презентирани делови од програмата на Ванковска за претстојните избори, и народот…