Месец: м.г

Аавтобусите на 1 Мај ќе возат по неделен возен ред, жичарницата ќе работи до 20 часот

ЈСП Скопје информира дека поради Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај, во понеделник (1.05.2023 год), јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред. Билетарниците и центрите за персонализација на 1 Мај нема да работат. Жичарницата на 1 Мај ќе…

Џез хепенинг по повод 30 април – Меѓународниот ден на џезот

Седмото издание на целодневниот џез хепенинг под наслов „Today It’s All About Jazz“, организиран од страна на Здружението за џез музичари и слободни уметници – ЗЏМ Скопје, ќе се одржи денеска со почеток во 13 часот во паркот „Ибни Пајко“,…

Селим Адеми: Законот ја регулира процедурата за избор на претседател на Судски совет, но не и за разрешување

Се согласувам со она што го кажаа експертите, дека прашањето околу разрешување на претседател на Судски совет треба да се регулира. Во закон не е предвидено како се разрешува и дали може да се разреши претседател на Судски совет, но…

„Златен објектив“ за аниматорката Тонкица Митровска и композиторот на филмска музика Љупчо Константинов

Кинотеката на Македонија , по повод својот роденден на 29 април, секоја година го доделува признанието „Златен објектив“ на филмски работници, кои преку својот професионален ангажман придонеле за создавањето, развојот, промовирањето и популаризацијата на македонската кинематографија. Управниот одбор на Кинотеката…

Левица: Насер Зибери, се поднови со „jeep compass“, или близу 40.000 евра пари на граѓаните

Народниот правобранител и кандидат за премиер од редовите на ДУИ, Насер Зибери, се поднови со нов автомобил од американскиот бренд „jeep compass“, за кој се потрошени 2,4 милиони денари, или близу 40.000 евра пари на граѓаните, соопшти партијата Левица. –…

Општина Карпош ги зголеми финансиите за субвенции за полагање возачки испит

Општина Карпош ги зголемува средствата во програмата за Подршка на локалниот економски развој, кои се наменети за субвенционирање на полнолетните жители од Карпош, за нивно посетување на обука за теоретски и практичен дел при полагање на возачки испит. Во таа…

Долги колони на граничниот премин Богородица, се чека влез во Грција повеќе од еден час

Вообичаена слика на почетокот од секој продолжен викенд. На граничниот премин „Богородица“ со Грција колони возила, се чека и повеќе од час за влез кај нашиот јужен сосед.Денеска има долги колони и гужви и на преминот во Дојран, каде се…

Мицкоски: Владата фрли 117 милиони евра на проект кој никој не го видел, општините градат

Можевме да се увериме дека и покрај тоа што општината има исклучително високи долгови, блокирана сметка, високи обврски наследени од лошото менаџирање со општината изминатите 4 години. Сепак градоначалникот успева да најде начин како да проектите кои се ветувани за…

ССМ со повик за протест на 1ви Мај: Да бидеме гласни пред неправдата

Сојузот на синдикатите на Македонија со повик до работниците, граѓаните и синдикатите за протест на 1ви Мај. Протестот, е најавен во 12 часот пред зградата на ССМ, а се организира поради неправдите кон работниците. – СМЕТАМЕ ДЕКА ПОКАЧУВАЊЕТО НА ФУНКЦИОНЕРСКИТЕ…

Филхармонија со „Шиндлерова листа“ протестираше пред Министерство за култура

Со изведба на Шиндлеровата листа од Џон Вилијамс, Филхармонијата го одржа својот прв протест пред Министерството за култура поради одлуката новоформираната национална институција „Џез оркерстар на Македонија“ да биде просторно сместен во објектот на Филхармонија. Од Министерството за култура велат…