Култура

Се обновува наградата за превод „Ванѓа Чашуле“

Наградата за книжевен превод „Ванѓа Чашуле“, која згасна во 2014 година (а се доделуваше од 1988 година), ќе биде обновена во 2023 година. Ванѓа Чашуле е македонска преведувачка, историчарка и публицистка, учесничка во НОБ и носителка на „Партизанска споменица 1941“….

„Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата за Влада Урошевиќ

  Академик Влада Урошевиќ, македонски поет, прозен автор, критичар, есеист, антологичар, и преведуваче годинашен добитник на Златниот венец на Струшките вечери на позијата објави претседателката на Управниот одбор на манифестацијата, Елизабета Шелева при денешното прогласување на лауреатите во НУБ „Климент…

Поезијата на Шопов е моќен глас на македонската култура која денеска одекна во УНЕСКО

        Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска престојуваше во Париз, Франција, каде што во седиштето на УНЕСКО се одржа културна програма по повод одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на великанот на македонската лирика, Ацо Шопов. – Убедена сум дека oвие мигови…

ФДУ го одбележува творештвото на Горан Стефановски

Факултетот за драмски уметности – Скопје го слави творештвото на нашиот и ваш, единствен Горан Стефановски, со мултимедијална програма под наслов „Тетовирани импресии“. Настаните од програмата ќе се одржат од 27 март до 27 април, во организација на факултетот, и…

Интервју со проф. д-р Елка Јачева-Улчар :„Поприште немам“

Во една прилика изјавивте дека стравувате оти општеството ќе се подели: плашливите ќе се повлечат, а попркосните ќе станат пожестоки. Дали од оваа дистанца цените дека се обистинија Вашите ставови? E. J-У: Ми се чини, НЕ! Попркосните не само што…

ВО ТОРОНТО ПРОМОВИРАНИ ДЕЛАТА НА ЛУ ВЛАШО, ДУШАН РИСТЕВСКИ-МАКЕДОН И СЛАВЕ КАТИН

Во организација на Литературното друштво „Браќа Миладиновци“ од Торонто, вчера се одржаа промоции на делата „Aмерикански син на Македонија“ од Лу Влашо од САД, „Творештвото на Славе Катин“ од Душан Ристевски-Македон од Сиднеј, и „Силјан Мицевски“ од Славе Катин од…

На 31 март во МОБ: Детската балетска претстава „Петар Пан“ и кај нас

На 31 март, во Националната опера и балет премиерно ќе бидат изведени две претстави на детската балетска претстава „Петар Пан“. Станува збор за омилениот лик и роман на Џејмс Метју Бари, таткото на вечните деца и на сите оние што…

Недела на франкофонскиот филм во Кинотеката

Амбасадата на Франција и Францускиот институт во Скопје, Амбасадата на Романија и Романскиот културен институт, Амбасадата на Швајцарија, Амбасадата на Белгија во Софија и „Валони – Брисел интернационал“, Амбасадата на Луксембург и Кинотеката на Северна Македонија, во рамките на Месецот…

Костадиновска-Стојчевска ќе се обрати во седиштето на УНЕСКО во Париз

Во седиштето на УНЕСКО во Париз, Франција, утре (21 март) ќе започне програмата за чествување на 100-годишнината од раѓањето на великанот на македонската лирика, Ацо Шопов, што е дел од Календарот на важни меѓународни јубилеи поддржани од УНЕСКО. По тој…

Од 24 до 27 март во МКЦ: Почувствувајте ја магијата на црно-белата фотографија, не ја пропуштајте оваа изложба

20 март, 2023 Во просториите на Младинскиот културен центар во Скопје ќе се одржи изложба на црно-бели фотографии и графички дизајн. Од 24 до 27 март можете да ја почувствувате магијата на црно-белата фотографија, волшебноста на светлината и темнината. Во…