Култура Новости Стил

„Нетфликс“ ги исклучи коментарите на трејлерот за Клеопатра: Не е црна, таа потекнува од грчка Македонија

„Нетфликс“ ги исклучи коментарите на трејлерот за документарниот филм за кралицата Клеопатра по бурните реакции на интернет.

Документарниот филм од четири дела беше критикуван бидејќи Клеопатра е портретирана од црна актерка, пишува „Unilad“.

Корисници на социјалните мрежи ја критикуваат одлуката да се прикаже владетелот како со субсахарско потекло, бидејќи Клеопатра потекнува од грчка Македонија.

„Клеопатра ја глуми црна Египќанка, што е апсолутно с*ање. Клеопатра била грчка Македонка која била последната кралица на птоломејската династијата. Египќаните имаат различни тонови на кожата, не сме сите исти, но нашата ДНК трага назад до нашите предци во Египет, што значи дека повеќето од нас се етнички Египќани“, објани корисничка на Твитер.

“Клеопатра беше кралица на Птоломејското Кралство во Египет. Припадник на династијата Птоломеј, таа беше потомок на основачот на династијата Птоломеј I, грчки Македонец… Дефинитивно не е црна. Старите слики можат да ја објаснат разликата“, e само еден од коментарите на Твитер.

LEAVE A RESPONSE

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *