Месец: м.г

ПРОЕКЦИЈА НА ФИЛМОТ “ШТО Е ТОА ЖЕНА” ВО ОПШТИНА ГАЗИ БАБА!

ПРОЕКЦИЈА НА ФИЛМОТ “ШТО Е ТОА ЖЕНА” ВО ОПШТИНА ГАЗИ БАБА! За прв пат на територија на градот Скопје ќе се врши проекција на филмот “ШТО Е ТОА ЖЕНА” со поддршка на општина Гази Баба, а во организација на Коалицијата…

Релаксација- неопходност во справувањето со стресот и чувар на здравјето (3. дел )

Клубови за смеење Инспириран од сознанието дека изразот на лицето има влијание и на емоциите и ‘дека умот не знае дека го залажуваме‘ ако со умисла, намерно, барем се насмевнеме, индинскиот доктор Мадан Катариа, во 1995 година, ја создал Смеа-јогата….

Фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“ со околу 300 учесници

Околу 300 изведувачи на изворниот мелос од земјава и гости од Србија и Бугарија ќе учествуваат на 49. Фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“ што ќе се одржува утре во Прилеп и в сабота на Рудина, Долнени. Фестивалот…

Апасиев: СДС од Македонија направи подкосовска провинција

СДС од Македонија направи подкосовска провинција! Сите црни пари на мафијата, под закрила на заробеното правосудство со кадрите на ДУИ и со амин на Абасадата на САД, се вложени во бизниси и недвижнини во Скопје (приватни болници, трговски центри, ланец…

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и Османи да кажат која е таа земја Nordmazedonien

Ковачевски ја лаже јавноста, Шолц не кажа дека нема да има нови условувања од страна на Бугарија, туку изрази свое мислење дека не треба да има. Тоа не се никакви гаранции, како што зборува СДС, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата…

Нема промени, поскапува ДДВ-то на сметките за електрична енергија

Министерот за финансии Фатми Бесими денеска, како одговор на новинарско прашање, рече дека нема да има легислативни интервенции и дека ДДВ-то на сметките за електрична енергија за домаќинствата и малите потрошувачи на регулираниот пазар ќе се зголеми од 10 на…

ОРБАН : УНГАРИЈА ВЕЌЕ НЕМА ДА ДАВА ПАРИ ЗА УКРАИНА

Унгарија ги отфрли плановите на Европската комисија за одобрување уште пари за Украина и нема да придонесе со дополнителни средства за сервисирањето на долгот на ЕУ, изјави премиерот Виктор Орбан. Тој кажа дека се смешни барањата на Комисијата дека Унгарија…

СДСМ: Германија и Шолц стојат зад нас и зад она што е договорено со 27 земји на ЕУ

Германија и канцеларот Олаф Шолц стојат зад нашата држава и зад она што е договорено со 27-те земји членки на ЕУ за нашата евроинтеграција. Германскиот канцелар Олаф Шолц, при посетата на претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски на Берлин, даде јасни и цврсти…

Уставниот суд експресно го стави на дневен ред предметот за Упатството за матични книги

Уставниот суд информира дека предметот У.бр.89/2023, во кој се оспоруваат законските измени и дополнување на Упатството за водење на матичните книги ќе биде ставен на дневен ред на седницата закажана за 5 јули 2023 година. Станува збор за предмет кој судот…

Петмина приведени за проектот „Скопје 2014“

Тодоровиќ е приведен на скопскиот аеродром, додека Здравев бил уапсен на граничниот премин Табановце. Тие се дел од истрагата која што беше отворена во 2018 година за изградбата на мостот „Око“. Поранешниот градоначалник на општина Центар и сопственик на маркетите…