Македонија

Македонската опера и балет со „Севилскиот берберин“гостува во Белград

Ансамблот на Националната опера и балет на Република Македонија на1 април во сабота, со операта „Севилскиот берберин“ на Џоакино Росини“ гостуваво Белград. Операта ќе биде изведена на големата сцена на Народниот театар воБелград, со почеток во 19:30 ч. под режисерската…

Белите мантили денес на протест пред Министерството за здравство

Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита денеска пред Министерството за здравство ќе го искаже незадоволството на медицинските лица поради тоа што не е потпишан анекс со кој ќе се овозможи да им се покачени платите. Во анексот се…

Одлука на Влада: Секој полицаец со поголема плата за 3.000 денари

Владата на вчерешната седница одлучи на полицајците да им го зголеми бруто износот на платата за 3.086 денари.  Зголемување на платите е со цел усогласување со растот на минималната плата. „Со денешната одлука на 140 седница на Владата, зелено светло доби…

Милошоски: Министерството за образование да реагира, деканот на факултетот за архитектура при Американ Колеџ е член во Управниот одбор на СДСМ

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски преку статус на Фејсбук пишува дека Министерството за образование мора да реагира до Универзитетот Американ Колеџ каде декан на факултетот за архитектура е член на Извршниот одбор на СДСМ. „🚩 Министерството за образование…

Левица: Двојазичните униформи се спротивни на амандманот 5 од Уставот

Со стапување во сила на Уредбата за двојазичност на полициските униформ, како директна последица на т.н. Тиранска платформа, свесно се потиснувa и МИНОРИЗИРА македонскиот јазик, кој според Уставот е службен јазик во Република Македонија. Уставот ја предвидува употребата на македонскиот…

Костадиновска-Стојчевска: Да се постигне системско решение што трајно ќе го реши проблемот со платите во јавната администрација

Без поддршка ниту еден од министрите немаше да влеземе во овој процес на изнаоѓање на едно системско решение кое што ќе го реши трајно проблемот во однос на платите на јавната администрација, рече министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во гостувањето…

Владина одлука: Македонија ќе донира хеликоптери за Украина

Владата ја разгледа и усвои и Информацијата за потреба од склучување Протокол за донација на воздухоплови (хеликоптери) помеѓу Министерството за одбрана на Република Македонија и Министерството за одбрана на Украина и ја донесе Одлуката за донација на воздухоплови (хеликоптери) на…

Македонија се подготвува за „увоз“ на работна сила, издадени работни дозволи за лица од Непал и Пакистан

ПРЕТПРИЕМНИШТВО Од почетокот на годинава заклучно со вчера од страна на Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија (АВРСМ) дадени се позитивни мислења за издавање работна дозвола за странец до Министерството за внатрешни работи за две лица од Непал, 10…

„Пејзажно искуство“ од Роберт Јанкулоски и Моника Мотеска во Чифте амам

По реализацијата на едно од најдобрите национални претставувања на 59. издание наМеѓународната ликовна изложба „Биенале во Венеција 2022“ (La Biennale di Venezia 2022)со проектот „Пејзажно искуство“ на уметниците Роберт Јанкулоски и Моника Мотеска,Националната галерија на Република Северна Македонија, како координатор…

Бизнис секторот против замрзнување на цените

Замрзнувањето на цените не е пазарна мерка, а ако Владата сака да интервенира за да го заштити населението, треба да ги активира стоковите резерви кои секогаш во ваква ситуација се покажуваат како подобар механизам, изјави денеска извршниот директор на Стопанската…