Култура Македонија Новости Топ Вести

ОПЕРАТА „СВАДБАТА НА ФИГАРО“ ОД МОЦАРТ ВЕЧЕРВА ВО МАКЕДОНСКАТА ОПЕРА И БАЛЕТ

Операта од Моцарт, „Свадбата на Фигаро“, ќе се изведе вечерва од 20 часот на Малата сцена на Македонската опера и балет, што е заеднички проект на „Балкан опера студио“, Оперското студио при Литванската национална опера и балет и домашниот оркестар „Профундис“. Ќе диригира Ѓурѓица Дашиќ.

Режијата и продукцијата се на Љупка Јакимовска и Дамјан Попоски, музичкиот директор на Оперското студио, Раминта Лапсатис, ќе настапи на чембало, а соработник на пијано е Јанинка Невчева. Во насловната улога е Јонас Сакалаускас, а како специјална гостинка ќе настапи првенката на Литванската опера, Јоана Гедминтаите, како грофицата Алмавива.

Влезот за ова уникатно македонско-литванско-хрватско оперско искуство е слободен.

LEAVE A RESPONSE

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *