Култура Македонија Новости

Во Филхармонија вечерва ќе се изведе Симфонијата бр.5 од Малер

Овој четврток со почеток во 20 часот оркестарот на Националната филхармонија ќе ја
изведе Симфонијата бр.5 од австрискиот композитор Густав Малер. Концертот е
насловен „Благден“, а диригент е маестро Вања Ѓумар Николовски.
– Симфонијата бр. 5 на австрискиот композитор Густав Малер (1860 – 1911) е
безвременско ремек-дело кое совршено ја отсликува неговата мисла „симфонијата е како
светот, во неа треба да има сѐ“. Живот, љубов и смрт. Почнува да се развива од темно
место, со посмртен марш на самиот почеток, кој преминува во бурен втор став. Потоа
симфонијата се движи кон валцер, а Адаџетото, нејзиниот четврти став е класично
љубовно писмо. Финалето е полно со енергија и живот – како чаша шампањ.
Симфонијата е напишана во периодот меѓу 1901 и 1902 година. Премиерно била
изведена на 18 октомври 1904 година во Келн – информираат од Филхармонијата.

LEAVE A RESPONSE

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *