Свет

Бајден и Макрон ја повикаа новата македонска влада да ги почитува меѓународните обврски

Повикот на двајцата претседатели доаѓа по свеченостите за Денот Д за 80-те години од истоварувањето во Нормандија и официјалната државна посета на Џо Бајден на Париз Една реченица но многу важна од САД и Франција е силна порака до новата…

Кој ги наследи милионите на Силвио Берлускони?

Една година по смртта на Силвио Берлускони, сега со сигурност се знае кој ги наследил неговите милиони. Помина една година од смртта на поранешниот италијански премиер и скандал мајстор Силвио Берлускони, кој тогаш имаше 86 години. Тој има пет деца…

Анкетите предвидуваат победа на крајната десница на предвремените избори во Франција

Крајната десничарската партија Национален собир, чиј основач е фактички лидер е Марин Ле Пен, ќе биде победник на предвремените парламентарни избори во Франција, но партијата не требало да освои апсолутно мнозинство, покажуваат првите анкети по шокантната одлука на претседателот Емануел…

Бојко победи на изборите во Бугарија

Партијата ГЕРБ на поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов оствари победа на парламентарните избори со 25,39% од гласовите. На второто место се најде коалицијата „Продолжуваме со промените-Демоктратска Бугарија“ со освоени околу 23,54% од гласовите. ГЕРБ добива 69 пратеници во бугарското…

Да се казната сите што работат против татковината – порача Орбан по победата на европските избори!

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, изјави дека Унгарците на изборите за Европскиот парламент (ЕП) покажале дека ќе ги казнат оние кои работат против нивната татковина во Брисел и дека испратиле јасна порака дека сакаат.Орбан, на состанокот на неговата партија Фидес…

Европа се сврте десно, Макрон го распушти парламентот

Екстремната десница постигна извонредни резултати во двете клучни земји – Франција и Германија. Европската народна партија останува доминантна сила Егзалтација во штабот на француската крајна десница по објавувањето на излезните анкети Центарот на политичката гравитација на Европа се сврте надесно….

Мицотакис: Нема да ги ратификуваме меморандумите

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис утрово во студиото на грчката телевизија Скај беше дециден дека грчкиот парламент нема да ги ратификува трите меморандуми од Договорот од Преспа откако опозициската СИРИЗА вчера во парламентот ги достави трите меморандуми, како предлози на закон…

Отворен конкурс за наградата „Милан Младеновиќ“ 2024

Под слоганот „Пријави ја твојата песна“ отворен е конкурс за наградата „Милан Младеновиќ“ за 2024 година. Конкурсот е отворен до 31 мај 2024 година. Право да се пријават за наградата имаат автори и изведувачи од сите земји на поранешна Југославија,…

Цел свет ни го гледа срамот:„Њујорк Тајмс“ објави репортажа од Македонија за злоупотребите при вработувањето според етничкиот „балансер“

Светскиот весник број еден „Њујорк Тајмс“ објави текст за злоупотребите на етничкиот балансер при вработувањето во јавниот сервис во Македонија. Во текстот насловен „Етничкиот балансер за работни места во Владата станува фокус на етничките поделби“, новинарот на „Њујорк Тајмс“ Ендрју…

Застрелан премиерот на Словачка, Роберт Фицо (Видео)

Словачкиот премиер Роберт Фицо е застрелан во средата по состанок на владата, објавија локалните медиуми, при што се здобил со повреди на главата и градниот кош пред да биде однесен во болница од неговото обезбедување. Една жена на местото на…