Македонија

Џафери ќе му ја предаде премиерската функција на Мицкоски

Новоизбраниот премиер Христијан Мицкоски денеска (24 јуни) во 10 часот , во Владата на Реепублика Северна Македонија ќе ја преземе функцијата од досегашниот технички претседател на Владата, Талат Џафери. Како што соопшти владината прес-служба, Мицкоски и Џафери ќе имаат кратка…

Одбележување на 90 години од раѓањето на Петре М. Андреевски во Слоештица

Во демирхисарското село Слоештица денес во 13 часот ќе бидат одбележани 90 години од раѓањето на Петре М. Андреевски. Присутните ќе го посетат гробот на големиот писател и поет, ќе има литературно читање на дел од поезијата на Петре М….

Мицевски ги повика турските партии да бидат дел од владата на ВМРО-ДПМНЕ

 – Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски, , во рамки на собраниската седница за избор на новата влада, ги повика колегите од турските партии да му се приклучат на владејачкото мнозинство за, како што рече, сите заедно да работат на подобрување…

Исмаил кон Мицкоски: Ви понудивме унитаризам – Избравте етнотрибализам

„Да ви укажам благодарност за тоа што како Турчин ме поканивте да бидам дел од вашата Влада. Но, да ве потсетам, дека јас како дел од мојата пратеничка група на Левица ви предложивме, согласно со еден од најголемите револуционери на…

Денес истекува рокот за регистрација за изборите за претседател на СДСМ

Денес истекува рокот за активна регистрација на членовите на СДСМ за гласање на вонредните внатрепартиски избори за партиски лидер, што ќе се одржат на 30 јуни. За нов лидер на СДСМ се кандидираа Славјанка Петровска, Јован Деспотовски, Венко Филипче и…

Вархеји го честиташе изборот на новата Влада

 Европскиот комесар за проширување и соседска политика Оливер Вархеји упати честитка до премиерот Христијан Мицкоски и Владата по повод нивниот избор.  – Честитки до премиерот Мицкоски и членовите на новата Влада! Со нетрпение очекувам да работиме брзо со Вас за…

Habemus primus minister

Против Владата гласаа пратениците од СДСМ и Левица, а Европскит фронт ја напушти седницата кратко пред нејзиното завршување Собранието вечерва со 77 гласа „за“ и 22 гласа „против“ ја избра новата Влада чиј претседател е Христијан Мицкоски. Владината коалиција ја…

26 филмови од 6 континенти ќе се прикажат на годинешниов филмски фестивал „Watch Out“

Во Тетово и оваа година традиционално со проекции на 26 филмови ќе започне тринаесетото издание на филмскиот фестивал „Watch Out“. Манифестацијата започнува вечерва во дворот од Меморијалниот музеј на Комунистичката партија од 20 часот. Ќе трае четири дена. „Ова издание…

Комеморативна седница по повод смртта на Стојан Андов

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе се одржи Kомеморативна седница по повод смртта на Стојан Андов, поранешен претседател на Парламентот. Андов, првиот претседател на Собранието на самостојна Република Македонија, почина вчера на 89-годишна возраст. Роден е 1935 година во…

Левица: Партиите на власт енормно ги зголемија тарифите на нотарите

Министерот за правда во заминување, Кренар Лога, неколку дена пред напуштање на функцијата која ја извршуваше катастрофално и со секојдневни скандали, зададе нов удар на сè посиромашните граѓани на Република Македонија, зголемувајќи ја за два до три пати и без…