Култура

Одбележување на 90 години од раѓањето на Петре М. Андреевски во Слоештица

Во демирхисарското село Слоештица денес во 13 часот ќе бидат одбележани 90 години од раѓањето на Петре М. Андреевски. Присутните ќе го посетат гробот на големиот писател и поет, ќе има литературно читање на дел од поезијата на Петре М….

26 филмови од 6 континенти ќе се прикажат на годинешниов филмски фестивал „Watch Out“

Во Тетово и оваа година традиционално со проекции на 26 филмови ќе започне тринаесетото издание на филмскиот фестивал „Watch Out“. Манифестацијата започнува вечерва во дворот од Меморијалниот музеј на Комунистичката партија од 20 часот. Ќе трае четири дена. „Ова издание…

ЗА УБИЕЦОТ НА КОЧО, ЗА ЛОПОВИТЕ, ЗА КОДОШИТЕ, ЗА ОГРАБУВАЧИТЕ НА НЕГОВАТА ОСТАВНИНА

(за сите што сакаат да ја знаат вистината) ЗОШТО МЕНЕ ТОА МИ СЕ СЛУЧИ! Сведоштво на Мино Миновски, човекот што пукаше во Рацин „Не знам колку силно сум викнал да застане. За несреќа, Рацин беше малку тврд на ушите. Јас…

Зошто во Македонија нема странски студенти?

Зошто нема странски студенти во Македонија е прашање на кое државата во иднина треба да посветува огромно внимание со цел да се смени ваквата очајна состојба. Ако посетите некои од високообразовните установи, покрај домашните студенти, нема воопшто да забележите дека…

„Звукот на идната генерација“ во Македонската филхармонија

Овој четврток (13.06.), Македонската филхармонија ќе го реализира традиционалниот концерт под наслов „Звукот на идната генерација“, на кој настапуваат студентите од државните факултети за музика. Под диригентската палка на маестро Сашо Татарчевски, заедно со оркестарот ќе настапат младите таленти: Емилија Богоевска…

МИРО МАСИН ГО ПРЕПОЛНИ ДАУТ ПАШИН АМАМ

За 10-15 години посакувам да се видиме на ова или некое слично друго место. Немој некој да биде отсутен ради болест или смрт, нема шанси, рече синоќа во свој стил сликарот Мирослав Масин, на отворањето на големата изложба со 150…

Палчо стигна во Шутка

На Палевски од вечерва му почнува 30-дневниот притвор за „грабнување“ и „убиство“ на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека денеска (15.05.2024) полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка на МВР во соработка…

Софиската опера и балет ќе се претстави со операта „Валкира“ на Вагнер на 52-те Мајски оперски вечери во Скопје

Во рамките на 52-то издание на Мајски оперски вечери за прв пат на оперската сцена во РС Македонија ќе прозвучи грандиозната опера ,,Валкира” од Рихард Вагнер во изведба на солистите, оркестарот, хорот и балетот на Софиската опера и балет, јавува Трибуна….

Во Europe House: Дина Јашари на „Мајска Сесија, дојди да се преслушаме“

На 22 мај на платото на УКИМ во 20:00 часот во склоп на манифестацијата „Мајска Сесија, дојди да се преслушаме“ организирана од Europe House, како прв изведувач ќе настапи Дина Јашари. Дина е е млада музичаркa – изведувач, текстописец и…

Издание на Драмски аматерски фестивал во Кочани

61. издание на Драмскиот аматерски фестивал на Македонија ќе се одржува од 20 до 25 мај во Кочани кој  е негов домаќин по 48-ми. Отворањето на фестивалот ќе биде со изведбата на професионалната претстава „Вечера за глупаци“ на велешкиот театар…