Александар Кукулев

Културната елита вечерва во Охрид – виолинистот Рахлин го отвора 64. Охридско лето

Од 12 јули до 20 август на отворените сцени на Антички театар, Долни Сарај, Предворјето на црквата „Св Софија“, како и самата црква „Св Софија“ и Центарот за култура ќе продефилираат и настапат над 500 уметници од 24 земји Дел…

Стејт департмент: Ќе работиме на почитување на Преспанскиот договор

САД ќе работат со двете страни да се одржат придобивките на Преспанскиот договор, изјавија од прес-службата на американскиот Стејт департмент по изјавите на премиерот на Македонија Христијан Мицкоски и неговите објави на социјалните мрежи од Самитот на НАТО во кои…

Левица: Материјали за над 10 закони доставени на два дена пред седница

„Моето процедурално обраќање се однесува на две прекршувања на деловникот: Првото прекршување се однесува на член 73 став 1 кој што вели: ‘Седници на Собранието може да свика само Претседателот на Собранието’ – Од собранискиот сајт гледам дека Гаши е…

Фицо: Членството на Украина во НАТО, е само гаранција за трета светска војна

Влезот на Украина во НАТО би предизвикал глобален конфликт, изјави денеска словачкиот премиер Роберт Фицо. „Ги разбирам желбите на Украина, таа е суверена земја, но членството на Украина во НАТО е само гаранција за третата светска војна“, рече Фицо во…

ДУИ: Поддржуваме и бараме итно и целосно затворање на казината и обложувалниците

Демократската унија за интеграција излезе со соопштение по денешнаа дебата за Законот за игри на среќа. „Една од програмските определби на Демократската унија за интеграција е целосно затворање на сите објекти за организација на игри на среќа, казина и обложувалници…

Сијарто: Унгарското претседателство со ЕУ ќе вложи напори за Македонија да отвори уште едно поглавје

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, на маргините на НАТО-самитот во Вашингтон изјавил дека унгарското претседателство со Европската Унија ќе вложи фокусирани напори да ги започне пристапните преговори со Македонија и да отвори барем уште едно поглавје во…

Годишни извештаи за 2023 на неколку институции пред собраниската Комисија за политички систем

Во Собранието денеска ќе продолжи седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. На дневен ред на продолжението на седницата се неколку годишни извештаи. Пратениците ќе го разгледуваат годишниот извештај на Народниот правобранител за степенот на обезбедувањето почитување,…

Мицкоски: Договорен кредитот од половина милијарда евра

Премиерот Христијан Мицкоски денеска од Вашингтон обелодени од каде ше стигнат парите од таинствената евопска дестинација како кредит за Македонија. Како што се претпоставуваше, тие пари ќе дојдат од владата на Унгарија, но нема да бидат милијарда евра, како што…

Започнува 23. издание на фестивалот на европски филм Cinedays!

Младинскиот културен центар во Скопје го најави 23-тото издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс”, кое ќе се одржи од 11 до 17 јули. Свеченото отворање на фестивалот на 11 јули, со почеток во 20:30 часот ќе го одбележи проекцијата…

Уставните судии ја бранат Кацарска

Мариела Трајковска Само Уставниот суд е надлежен да одреди престанок на функцијата уставен судија, а сè друго е грубо кршење на Уставот и упад во независноста и самостојноста на Уставниот суд, е ставот на уставните судии. Информацијата што Судскиот совет…