Стил

Кој ги наследи милионите на Силвио Берлускони?

Една година по смртта на Силвио Берлускони, сега со сигурност се знае кој ги наследил неговите милиони. Помина една година од смртта на поранешниот италијански премиер и скандал мајстор Силвио Берлускони, кој тогаш имаше 86 години. Тој има пет деца…

Одлуката е конечна: Управниот суд го потврди приговорот на Гордана Силјановска Давкова и ја одби тужбата на Академијата за судии

Тажна вест за Кренар Лога, Викторија Мадиќ, Габер Дамјановска и Џелал Бајрами, објави на социјалната мрежа на Фејсбук пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. Управниот суд вечерва го потврди приговорот на Проф.д-р Гордана Силјановска Давкова и ја одби тужбата на Академијата…

Ванковска: Тие би во НАТО и низ оџак да влезат, а јас на главна порта да излезам од таа секта на смртта

Е па, драги мои, извлеков максимум од ова што требаше да биде претседателска дебата, а личеше на симултано интервју со седум кандидати. Веројатно забележавте дека никој не сакаше или не се осмели да ми реплицира. Тоа значи дека или немаат…

Апсењето на Фуркан го украде фокусот на претседателската кампања

Салиу тврди дека не нападнал никого од полицијата. Министерот Тошковски вели дека било обратно. СДСМ реагира дека се враќаат старите времиња на притисок Прво со тоа што објавуваше факсимили од состанок на партискиот врв на ВМРО-ДПМНЕ за наводно организирање лажни…

Пендаровски разочаран од клучните земји во ЕУ

„Очекувавме многу повеќе од најсилните земји во ЕУ. Тие всушност не можат да ја убедат Бугарија да нѐ пушти да влеземе без овие несоодветни услови. Пред 3 години Бугарија изненадувачки побара меморандум во кој го сакаа невозможното – да го…

МНТ по повод 27 март, Светскиот ден на театарот, организира две бесплатни претстави

Македонскиот народен театар, по повод 27 март, светскиот ден на театарот, за љубителите на театарската сцена организира две бесплатни претстави. Станува збор за детско-младинската претстава „Силјан Штркот шанца“ во режија на Срѓан Јаниќијевиќ, која ќе се одигра на малата сцена…

Мицкоски: Ќе ја укинеме тарифата за пристап на мрежа од сметките за струја

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на промоцијата на програмата Платформа# 1198 за претстојните парламентарни избори, закажани за мај годинава најави укинување на тарифата за пристап на мрежа која граѓаните ја плаќаат во сметките за електрична енергија. „Има една такса која…

Тони Михајловски ја доби театарската награда за животно дело „Петре Прличко“ за 2024

Тони Михајловски (1967), театарски и филмски актер кој над триесет години е дел од македонската култура и уметност, почитуван поради својот талент, карактеристичност и посветеност е добитник на театарската награда за животно дело „Петре Прличко“ за 2024. Вака едногласно одлучи…

Ескобар: Курти има проблем и со САД и со Македонија

Ескобар призна дека САД имаат проблем во комуникацијата со косовскиот премиер и би сакале партнерството да се врати на нивото што го имаа пред него Заменик-помошникот државен секретар на САД, Габриел Ескобар, денес на брифингот со новинарите од регионот порача…

Султанот од Брунеи Хасанал Болкијах

Со 76 години, султанот Хасанал Болкија од Брунеи сега е најдолго владеење шеф на држава во светот. На тронот е од 1967 година.Тој е и еден од најбогатите луѓе на планетата. Благодарение на нафтата и гасот на неговото мало кралство,…