Новости

„Пејзажно искуство“ од Роберт Јанкулоски и Моника Мотеска во Чифте амам

По реализацијата на едно од најдобрите национални претставувања на 59. издание наМеѓународната ликовна изложба „Биенале во Венеција 2022“ (La Biennale di Venezia 2022)со проектот „Пејзажно искуство“ на уметниците Роберт Јанкулоски и Моника Мотеска,Националната галерија на Република Северна Македонија, како координатор…

Бизнис секторот против замрзнување на цените

Замрзнувањето на цените не е пазарна мерка, а ако Владата сака да интервенира за да го заштити населението, треба да ги активира стоковите резерви кои секогаш во ваква ситуација се покажуваат како подобар механизам, изјави денеска извршниот директор на Стопанската…

Сточарите бараат реална за откуп на домашното јагне

Сточарите од Брегалничкиот регион бараат реална откупна цена на јагнешкото месо. Сметаат дека цената од 180 до 190 денари за килограм жива мера не им е ниту исплатилива, ниту доволна за да преживеа. Наспроти ова во месарниците цената на јагнешко…

Костадиновска-Стојчевска: Извештајот до УНЕСКО е поднесен, светското природно и културно наследство е уставно запишана категорија

– Заедно со Албанија изготвивме Извештај со сите позитивни и негативни аспекти за Охридскиот Регион, кој во февруари беше поднесен до УНЕСКО и сега го чекаме одговорот – рече министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во вчерашното гостување во дебатната емисија Објектив на…

УГД отвори Правна клиника за бесплатна правна помош во Штип

Правната клиника на Правниот факултет при УГД доби нови простории. Тука студентите ќе добиваат практична настава, а граѓаните можност за бесплатна правна помош. „Правната клиника е регистрирана согласно законот за бесплатна правна помош од Министерството за правда, кадешто имаме обврска…

Божилов: Македонци осомничени за заканите со бомби во Бугарија

„Во Република Македонија уште во октомври минатата година почнаа да се испраќаат масовни мејлови за закани со бомби до училиштата, до Централната банка и до градинките. Во февруари годинава имало 560 закани. Заканите со бомби за март се намалени речиси…

Анита Бошковска и Катерина Георгиевска нови судијки во Врховниот суд 

Судскиот совет на денешната 436-та седница ги избра Анита Бошковска и Катерина Георгиевска за судијки во Врховниот суд од граѓанска област. На огласот за избор на четири судии во Врховниот суд, од кои двајца за кривична област и двајца за…

Ковачевски: Нема одложување на уставните измени

29/03/2023 Премиерот Димитар Ковачевски е дециден дека нема да дојде до одложување на уставите измени. -Со формирањето на експертската група и нивната работа, ќе започне процесот, кој што потоа ќе влезе во процедури пропишани со закон. Верувам дека нашата држава…

Со пари од ЕУ продолжува изградбата на кејот на Вардар во Велес

– Се очекува да падне нивото на реката Вардар во Велес и за петнаесетина дена ќе продолжи изградбата не кејот од десната страна, која веќе три ипол месеци е прекината, информира за МИА, проектниот координатор Денис Жерновски. Кејот е анализиран…

Џафери: Нема конкретна иницијатива за уставните измени

28.03.2023 Претседателот на Собраниетo Талат Џафери на денешниот брифинг со новинарите информира дека се уште нема конкретна иницијатива за уставните измени и додаде дека согласно Деловникот пленарната расправа за промена на Уставот е ограничена на три дена по амандман. –…