Македонија Новости Став Топ Вести

Денес истекува рокот за регистрација за изборите за претседател на СДСМ


Денес истекува рокот за активна регистрација на членовите на СДСМ за гласање на вонредните внатрепартиски избори за партиски лидер, што ќе се одржат на 30 јуни.

За нов лидер на СДСМ се кандидираа Славјанка Петровска, Јован Деспотовски, Венко Филипче и Александар Бајдевски.

Изборите ќе ги спроведе Централна изборна комисија заедно со 80 општински изборни комисии и одбори на избирачки места на локално ниво.

За нов претседател на СДСМ ќе се смета оној кандидат кој ќе ја добие поддршката од мнозинството членови кои гласале на внатрепартиските избори.

Вонредните внатрепартиски избори беа закажани откако поранешниот премиер и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски поднесе оставка по поразот на парламентарните избори. 

LEAVE A RESPONSE

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *