Македонија Новости Топ Вести

Ковачевски еднаш поднел оставка, но Талат и компанија го предомислиле, тврди Мицкоски

Во одредени политички колуари се зборува дека Ковачевски веќе еднаш си поднел писмена оставка до Собранието, но од коалицијата жестоко го убедувале да не заминува, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на трибина во Штип.

„Талат и останатите од компанијата го убедувале да не си даде оставка, затоа што знаат дека од правдата нема бегање. Значи имаме премиер кој утрото се буди, попладнето си дава оставка, а вечерта се премислува затоа што на човекот тоа место му е подарено и не му се одговара толку брзо, па си вика, да се тргнам и да се спасам на време. Па еве од овде од Штип сакам да му порачам: Ковачевски не мачете се и престанете да ја тонете Македонија, дајте си оставка. Оставка на цела влада. Прифативте улога со која не можете да се носите“, рече Мицкоски.

– Advertisements –

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека ниту една оставка нема да биде бегство од одговорноста која следи.

LEAVE A RESPONSE

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *