Стил

Модни правила кои секоја дама со низок раст треба да ги знае

Пониските жени треба да вложат дополнителен напор за да извлечат максимум од најновата мода. Во некои парчиња не изгледаат добро, па мора да прибегнат кон некои многу корисни и ефективни трикови за да изгледаат дури и повеќе отколку што се на крајот, и што е најважно – изгледаат многу добро.

1. Нагласете го половината
Малите жени лесно можат да ги направат нозете да изгледаат подолго – само треба да го нагласат половината. Тоа можат да го направат на неколку начини: со повлекување кошула или маица во панталоните, со носење фустан со струкот, со нагласување на тој дел со појас. Визуелно, вашите нозе веднаш ќе изгледаат подолго.

2. Високи панталони и здолништа
Панталоните и здолништата со екстремно висок струк се добар пријател со ниските жени. Ако горниот дел од панталоните завршува на висина на папокот, а нивното сечење ја следи линијата на телото, како да се исечени по мерка, ќе го има истиот фантастичен ефект. Овој трик можете да го користите со било какви панталони, фармерки, палацо или шорцеви.

3. Долг капут
Не должина до коленото, но навистина долго, скоро до глуждовите. Долг капут ја издолжува вертикалата, па малите жени изгледаат повисоки. Сепак, многу е важно палтото да не е премногу широко или вкочането, инаку овој ефект ќе отсуствува и едноставно ќе ве проголта.

4. Моќта на потпетиците
Да, потпетиците ве прават повисоки. Ако не ви се допаѓаат, не грижете се, не мора да бидат потпетици од 15 сантиметри; и долните потпетици и блокот на петицата добро ќе ја завршат работата.

5. Трчај кај кројачот
Вообичаен проблем за сите ниски жени: нозете на панталоните им се предолги – скоро секогаш. Наместо да го игнорирате или да ги извртувате нозете, подобро е да ги однесете кај шивачка која професионално ќе ги исече до вашата посакувана должина. Тогаш предолгите збрчкани краеви нема да привлечат внимание кон себе и да викаат “изгледа колку сум мала!”

6. Една боја
Монохроматското облекување е создадено за пониски жени. Причина: сите парчиња облека во исти или слични тонови веднаш ќе ја продолжат фигурата. Овој трик е особено ефикасен со црно!

7. Должината е важна
Ако носите фустани или здолништа, не е добро да завршите на листата; Подобар е изборот до коленото или до глуждот. Половина должина помеѓу тие два дела на телото ќе ги „скрати“ нозете, па ниските жени ќе изгледаат уште пониско. И тоа во никој случај не е ваш план.

LEAVE A RESPONSE

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *