Месец: м.г

Вучиќ-Ковачевски: Најдобри односи во современата историја

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска се сретна со премиерот на Северна Македонија, Димитар Ковачевски, со кого според соопштението од кабинетот на претседателот Вучиќ двајцата официјални претставници се согласија дека односите меѓу двете земји се најдобри во модерната историја и…

НАДВОРЕШНИОТ ДОЛГ СО ПЛУС 432 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ПОСЛЕДНОТО ТРИМЕСЕЧЈЕ ВО 2022

Редовното статистичко соопштение за позначајните промени кај надворешниот долг, надворешните побарувања и меѓународната инвестициска позиција објавено денес донесува податок дека за 432 милиони евра, односно за 11 проценти се зголемил нето надворешниот долг во последниот квартал од минатата година. Со…

13 награди и 2О признанија од УНЕСКО за ДЛС “Свети Кирил и Методиј” Битола

Од Светскиот младински уметнички институт – Центар за УНЕСКО со седиште во Троја – Франција информираат дека на учениците при Детското ликовно студио “Свети Кирил и Методиј” Битола на овогодинешниот 3О јубилеен конкурс кој овој пат ја носеше темата “Спомени…

Изменет режим на сообраќај на патниот правец Кичево – Охрид, од Песочан до Врбјани

На патниот правец Кичево – Охрид, од Песочан до Врбјани, денеска околу 16:00 часот ќе има изменет режим на сообраќај. Поставена е соодветна сигнализација. Од АМСМ информираат дека поради асфалтирање, делницата Велес – Градско (делот од с. Виничани до Винарија…

Ковачевски: Нема поголема глупост од границите на Балканот

Балканот го замислувам како регион без граници интегриран во ЕУ, рече денеска премиерот Димитар Ковачевски во одговор на новинарско прашање на заедничката прес конференција со српската премиерка Ана Брнабиќ. „Нема поголема глупост од границите на Балканот. Ние сме биле држави…

ВРАБОТЕНИТЕ ВО ТРИ КУЛТУРНИ ИНСТИТУЦИИ ПЕТ ДЕНА СО ПРОТЕСТИ БАРААТ ПОКАЧУВАЊЕ НА ПЛАТИТЕ

Денеска, по петти пат протестираа вработените од Министерството за култура, Управата за заштита на културното наследство и Агенцијата за филм, незадоволни од нивните плати, барајќи зголемување на платите по примерот на Министерството за финансии. Тие од петокот до вчера протестираа…

Протестот на здравствените работници заврши со договор – од март повисоки плати

Здравствените работници повторно протестираа пред МЗ при што побараа исполнување на ветувањето дадено пред неколку месеци, за покачување на платите на здравствените работници. На протестот претседателот на независниот синдикат за Здравство, Фармација и Социјална заштита, Љубиша Каранфиловски соопшти дека утрово…

Русковска пред разрешување

По покренувањето постапка против тројца јавни обвинители за можни дисциплински прекршоци и Законот за јавни обвинители, денеска и официјално беше побарано разрешување на поранешната шефица на обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. За обвинителката Ивана Трајчева се…

Краток е овој живот

Лидија Ѓорѓевиќ ❤️Краток е овој живот, краток е. За сите непоправени грешки и за сите гушкања со симпатичните, драги луѓе.🧡Краток е овој живот, краток ми е за сите непрочитани книги и мудри мисли.💛Краток е овој живот за многу некажани”те сакав…

ССМ ГИ ПОДДРЖУВА БАРАЊАТА НА ЧЛЕНОВИТЕ УПОЗ ЗА ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПЛАТИТЕ

Членовите на Синдикатот на УПОЗ од Министерството за култура, Управата за заштита на културното наследство и Агенцијата за филм го изразија своето незадоволство од недостоинствено ниските месечни примања на оваа група на вработени.  Оваа група на вработени бара по принципот…