Македонија Новости Топ Вести

Шаленберг, Липавски и Влаховски, денес ќе ги пренесат официјалните ставови на ЕУ за македонското европристапно досие

Тројцата министри во „Славков“ или „Аустерлиц“ формат: министерот за надворешни работи на Австрија, Александер Шаленберг, министерот за надворешни работи на Чешка, Јан Липавски и министерот за надворешни работи на Словачка, Мирослав Влаховски денес ќе престојуваат во посета на земјава.

Како што соопшти Министерството за надворешни работи (МНР), тројцата шефови на дипломатии се ополномоштени од високиот претставник за надворешни работи на Европската унија, Жосеп Борел за да ги пренесат официјалните ставови на ЕУ по однос на прашањата поврзани со нашето европристапно досие.

Освен средбата со домаќинот, министерот за надворешни работи Бујар Османи, предвидено е тројцата министри да бидат примени од претседателот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието Талат Џафери, ќе се сретнат и со лидерот на опозицијата, а ќе имаат одвоени средби и со пратеници од опозицијата и од владеачката коалиција.

LEAVE A RESPONSE

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *