Македонија Новости Топ Вести

Со песната „Заплакало ми село Ваташа“ започна одбележувањето на 80 години од масакрот на 12-те младинци во војната

Македонија денеска чествува 80 години од масакрот на местото викано Моклишта во селото Ваташа каде за време на Втората светска војна Бугарски фашисти стрелаа 12 младенци, меѓу нив најмладиот 15 години… По тој повод Општина Кавадарци денеска одржува свечена академија… На настанот присуствуваше министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски… На одбележувањето присуствуваа и претставници од кабинетот на Пендаровски.

LEAVE A RESPONSE

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *