Македонија Новости Топ Вести

Идниот понеделник пресуда за пожарот во модуларната болница во Тетово

Вчера заврши судскиот процес за пожарот во модуларната болница во Тетово. Откако беа искажани завршните зборови, пресудата за четворицата обвинети ќе биде соопштена на 5 јуни во 12 часот.

Обвинителството бара казна за сите нив, односно за Клиничката болница како правно лице, двајцата директори Флорин Бесими и Артан Етеми, како и лекарот Бобан Вучевски. Но, одбраната, цитирајќи ги сведоците, рече дека во болницата имало противпожарни апарати, па затоа побараа ослободување на обвинетите. На денешното рочиште присуствуваа и адвокатите на повредените членови на семејствата, кои се согласија со обвинението на обвинителот, а побараа и судот да го земе предвид надоместокот на трошоците, но и обесштетувањето за семејствата кои ги загубија своите најблиски во пожарот на 8-ми септември 2021 година.

Според вештачењата на германските стручњаци, тој настанал од продолжен кабел каде што биле приклучени мобилен телефон и дефибрилатор кој бил користен во моментот кога на еден од пациентите му се влошила состојбата. Во тој миг избил оган кој набрзо се проширил и во трагедијата загинаа 14 лица.

Судењето започна на 6 септември 2022 година, а се одржаа 14 рочишта.

LEAVE A RESPONSE

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *