Македонија Новости Топ Вести

Работната група за уставни измени, си усвојува деловникот за работа

Работната група што треба да ја подготви предлог-иницијативата за измени на Уставот, денеска ќе има седница на која на дневен ред е усвојување на деловникот за работа, најави вчера претседателката на групата, Маргарита Цаца Николовска.

-Усвојување на деловникот е многу важен за работата на оваа комисија, којашто е многубројна и со таква многубројна комисија не може да очекувате за еден-два дена да се завршат многу работи. Одиме постепено, рече Николовска.

Засега работната група нема рокови и никој им ги нема поставено, додаде таа, но ќе почне да се зборува и за роковите, откога ќе почнат да работат на суштината на проблемот и да ги разгледуваат можностите за Нацрт-предлогот за иницијатива за промена на Уставот.

LEAVE A RESPONSE

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *