Некатегоризирано

Танец на Галичка свадба

„На 13 и 14 јули, играорките и играорците на Танец, придружувани од познатата зурлаџиска тајфа Мајовци, ќе ги изведат антологиските ора “Невестинско”, Тешкото” и “Манукот”, ора без кои е незамислива оваа најпрочуена традиционална свадбена манифестација во регионот“ најавуваат од Танец….

Некатегоризирано

Бајден и Макрон ја повикаа новата македонска влада да ги почитува меѓународните обврски

Повикот на двајцата претседатели доаѓа по свеченостите за Денот Д за 80-те години од истоварувањето во Нормандија и официјалната државна посета на Џо Бајден на Париз Една реченица но многу важна од САД и Франција е силна порака до новата…

Амбасада на САД: Ќе ја зајакнуваме важноста на почитувањето на меѓународните договори

Американската амбасада во Скопје во врска со вчерашната инаугурација на претседателката Гордана Сиљановска Давкова, на која таа го не го употреби уставното име, нагласува дека е важно да се зајакнува почитувањето на меѓународните договори и на евроинтеграцијата на земјава.  -Откако…

Некатегоризирано

Mитрополит Кирил: „Српскиот томос за МПЦ е лажен“

Некои архиереи од Македонија не ја разбраа играта што ја води Русија со помош на Србите, вели митрополитот Кирил. Тој го споменува името Охридска црква за МПЦ-ОА Архиепископот Стефан со всленскиот митрополит Кирил и митрополитот Дамаскин од грчката црква МПЦ-ОА…

Му верувате ли на Маричиќ: На младите ќе им обезбедиме европска иднина

Заменик претседателот во Владата задолжен за европски прашања и секретар за меѓународна соработка во СДСМ Бојан Маричиќ, вечерва на инфо сесија под наслов „ЕУ за младите – за знаења, вештини и добро платена работа“ одговараше на прашања за програмата ЕРАЗМУС+…

Мојсоска: Пред наши очи се уништува антифашистичката историја и тоа од македонските власти

Веќе трет ден како плочата од НОБ насилнички е тргната од функционерот на ДУИ во Охрид, Нефи Усеини, вели Јована Мојсоска од Левица. -Дивоградбата се гради една година и иако има Решение за стопирање, ОЈО нема излезено во јавност дали…

Левица: Нема притвор за тепачот Беким Незири – функционерите на ДУИ се недопирливи благодарение на СДС и ДПМНЕ

Додека Исмет Гури (поранешен функционер на ДУИ) е во бегство, за Беким Незири судијата Пајазит Пајазити одби да изрече притвор, иако Незири се сомничи за најтешко кривично дело за кое е предвидена затворска казна од минимум 5 години! ПАЈАЗИТИ е…

Некатегоризирано

Стејт департмент: Договорот за НАТО стапи во сила за  Македонија

Вашингтон – Државниот секретар на САД Ентони Блинкен информираше денеска дека со депонирањето на инструментите за ратификација на Договорот за правната положба на НАТО, договорот стапил во сила за Македонија.  -На 4 декември 2023 година Република Македонија ги депонираше интрументите за…

Левица обвинува за бетонско чудовиште во Ќерамидница,Градоначалникот демантира,а Арсовска нема да дозволи

Дали е на повидок нова пинг-понг меѓупартиска игра во која неминовно ќе земат учество градежната мафија и “мајката на градот“? По вчершаната прес конференција на Левица, во која нивниот портпарол Амар Мециновиќ посочи дека бетонско чудовиште во Гази Баба ќе…

Уставниот суд ќе решава дали ценовниците за политичко рекламирање фаворизираат четири партии

Уставниот суд денеска  ќе одржи  седница на која ќе го разгледа барањето на лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов, да се испита уставноста на Изборниот законик со кој според него се фаворуизираат големите политички партии бидејќи добиваат повеќе пари од…