Игор Смилев

Џафери: Да се разрешат Меџити и Алиу

Разрешувањето на двајцата министри што го поддржаа Таравари во битката во АА треба да се разгледува на првата наредна седница на Собранието Она што се очекуваше и се случи: министрите за здравство и за информатичко општество, Фатмир Меџити и Азир…

Агелер: Правниот тим на Амбасадата ги разгледува измените на КЗ

Правниот тим на американската Амбасада ги разгледува измените во Кривичниот законик, јас лично не сум ги видела, така што не можам да ги коментирам, но како што беше соопштено и од Стејт депарментот потребно е да се следат процедурите на…

Риши Сунак нареди ревизија на законите кои ја опфаќаат порнографијата

Британскиот премиер Риши Сунак наложи ревизија на сите закони кои ја опфаќаат порнографијата по извештаите дека повеќе од четвртина од децата се сретнале со неа на интернет. „Владата сака да обезбеди сите закони и регулативи за порнографија да функционираат доследно…

Макрон се среќава со над 200 градоначалници една недела откако во Франција избија улични немири

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ќе се сретне со повеќе од 200 градоначалници на градовите што го издржаа бранот насилство што ја потресе земјата, по смртоносното полициско убиство на тинејџер од пред една недела. Макрон ќе изрази солидарност со локалните…

Едногласно прифатена иницијативата на Левица за враќање на мошите на Панко Брашнаров

Иницијативата за враќање на моштите на народниот учител Панко Брашнаров, предложена од советничката група на Левица во Советот на Општина Велес едногласно беше прифатена на денешната седница. Панко Брашнаров, човекот кој беше генерација и соученик на велешките гемиџии, сведок на…

„Феникс“ ги раскара партиите, сите се обвинуваат за криминал

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, испрати низа критики на сметка на ДУИ и претседателот Али Ахмети, прогнозирајќи му дека од партиски лидер ќе заврши како обичен криминалец.  „Раководството на ДУИ не само што ја изгуби својата суштина, туку и поединци…

Продолженија на четири седници на Собранието

Во Собранието на Република Северна Македонија денеска се закажани продолженија на 103-та, 111-та, 115-та и 117 – та седница. Како што е објавено на веб страницата на законодавниот дом, во рамки на 103-та седница меѓу точките кои треба да се…

И натаму без договор за платите во јавниот сектор

Од Владата соопштија дека било договорено да продолжат преговорите во помала работна група која ќе работи зачестено, додека од синдикатите велат дека нивниот предлог е основа за зголемување на платите да биде стапката на инфлацијата Синдикатите и Владата не постигнаа…

Зошто Ковачевски молчи за криминалите на Али Ахмети и ДУИ, прашува ВМРО-ДПМНЕ

Димитар Ковачевски молчи за криминалот на неговиот коалициски партнер Али Ахмети и кланот Зајас, вели ВМРО-ДПМНЕ. „Ковачевски бега и не смее збор да изусти за тоа како Шкумбин, Дрин и Бесијан Ахмети кои ја формирале компанија „Хелиос“ , и сопствената…

ГЕРМАНСКИТЕ РАБОТОДАВЦИ СФАТИЈА: „Не треба да се инсистира странците да зборуваат германски“

Посилната имиграција е решение за недостигот на квалификувана работна сила во Германија, изјави Моника Шницер, претседателка на Советот на економски експерти на германската влада. „На Германија ѝ требаат 1,5 милиони имигранти годишно за, доколку се одбие огромната емиграција, секоја година…