Месец: м.г

Националната галерија за прв пат ќе ги претстави уметничките медали на светски познатата медалистка Надја Розева, изложбата е прва од ваков вид во Македонија

На 11.04.2024 година, четврток, во 19.30 часот, во Чифте амам ќе биде отворена самостојна изложба на Надја Розева. На изложбата ќе бидат прикажани медални скулптури создадени во различни периоди, како и други дела на авторот. Изложбата ќе трае до 7…

Ванковска: Рамковниот договор креираше етнички елити на сметка на граѓанскиот концепт

Рамковен договор имаше 20 години време да се тестира во практика и знаеме дека договорот стана дел од Уставот преку уставните амандмани, при последната промена на Уставот дури влезе и во преамбулата, што е нон-сенс технички правно, вели Билјана Ванковска….

Државата ќе враќа 2,2 милиони евра на злоупотребени пари од програмата на Еразмус

Поврат на 2,2 милиони евра ќе треба да изврши Националната агенција за европски образовни програми и мобилност за средства злоупотребени преку програмата „Еразмус плус“. Националната агенција, во текот на овој месец добила известување за конечност на одлуката откако претходно на…

Мисајловски: За пензионерите ќе има 5.000 денари покачување

Кога разговараме со партиите за коалиција најважна беше програмата дали ќе се најдеме околу истата. Утре ќе биде потпишување на коалицијата, рече Владо Мисајловски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на денешното гостување во Тема на денот што се емитува во рамки на…

Села оптимист: Oчекува најмалку пет пратеници

Се разјасни една од последните непознати за парламентарните избори.  Крилото на Алијанса за Албанците предводено од Зијадин Села на претстојните избори ќе биде дел од „Европскиот фронт“, коалицијата предводена од ДУИ, бидејќи не може да ја чека одлуката на судот…

Стразбург против медиумската сегрегација на помалите партии

 Предизборна делегација на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), која само што ја заврши посетата на Македонија, смета дека периодот пред изборите е стабилен и се очекува изборите да ги исполнат демократските стандарди. Во оценката што ја испратија до…

ВМРО-ДПМНЕ ги потврди листите за пратеници

ВМРО-ДПМНЕ вечерва на седници на Извршниот и Централниот комитет на партијата ги потврди листите за пратеници за претстојните парламентарни избори закажани на 8 мај. Во ИЕ 1 носител на листата ќе биде лидерот на партијата Христијан Мицкоски, во Втората Владо…

Претседателска мастер дебата до 10 април

Дебатата треба да биде организирана на „неутрален терен“ со „неутрални модератори“. Не е јасно кој ќе биде одговорен за реализација на преносот Изборните штабови на шестмината претседателски кандидати одговориле позитивно на иницијативата на претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, да…

Во вторник панел-дискусија за зборообразувањето и новите димензии на македонскиот јазик

Панелот, како што пишува во фејсбук-објавата за настанот, е организиран од група современи зборци, понесени од љубовта кон македонскиот јазик, неговата недокажана приказна, секојдневно соочени со потребата за негов развој. Во фокус на дискусијата ќе биде зборообразувањето како главен начин…

Интервју со Игор Радев:Патот на свилата

  Интервју на Антропол со Игор Радев, еминетниот филолог, лингвист, синолог и преведувач, кој дипломирал класични студии на Философскиот факултет во Скопје, магистрирал лингвистика и применета лингвистика, а докторирал кинеска филологија на Пекиншкиот Нормален Универзитетот во Н. Р. Кина, на…