Култура Македонија Топ Вести

Ултрамаратон во чест на Рацин, од Велес до планината Лопушник

Во чест  на големиот македонски поет Коста Солев Рацин и во  рамки на 60. Рацинови средби, од пред неговиот споменик во велешката гимназија, која го носи неговото име, стартуваше   150-километарскиот ултрамаратон до планината Лопушник, Кичевско, местото на трагичното загинување на поетот.

На ултрамаратонот учествуваат тројца искусни маратонци: Зоран Димов и Верољуб Додевски од Велес и Томе Спасовски од Скопје.

Се очекува лтрамаратонците да пристигнат на Лопушник  на 13 јуни,

LEAVE A RESPONSE

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *