Став

Лагите околу „Рудниците на смртта“ во Иловица

Блеф и манипулација е дека Република Македонија ќе мора да плаќа отштета од милијарда долари доколку не се отвори рудникот на смртта во Иловица. Владата не може да ја користи оваа празна закана како изговор за враќање на концесијата на…

Какви ќе бидат правните последици доколку се случат уставни измени

Кампањата за создавање на привидна согласност кај јавноста со уставните измени за внесување на Бугарите во македонскиот Устав е во својата кулминација. Преку разновидни манипулации и површни аргументи, уставните измени се претставуваат како „ништо страшно“ и формалност која треба час…

Апасиев:Цел главен град на земја-членка на НАТО е заложник на 20 битанги од ДУИ

Цел главен град на земја-членка на НАТО е заложник на 20 битанги од ДУИ кои 15 години “оделе” трета смена на работа и сега им рекле да одат прва, па господава се увредиле!? (Затоа е блокирано собирањето ѓубре у Скопје)…

ЦЕНЗУРА ИЛИ, СЕПАК, НЕ, ПРАШАЊЕ Е СЕГА?

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ), го осуди повлекувањето на објавен и уреден текст на новинарот и уредник Жарко Настоски, во онлајн изданието на “Слободен печат“. “Новинарите имаат право и обврска да информираат и да отвораат прашања кои…

РУДНИК НА СМРТТА ВО СТРУМИЦА НЕМА ДА ИМА!

Родина Македонија е згрозена од корумпираноста на судството, но и од „транспарентноста“ на „македонската“ влада предводена од Ковачевски, каде тивко во „Службен весник на Република Македонија“ бр. 141 од 4.7.2023 г. објави одлука со која се спојуваат концесиите за рудникот…

ПРОТЕСТНА БЛОКАДА: ЗАЕДНО ПРОТИВ РУДНИКОТ!

Почитувани жители на Македонија, соборци, сограѓани, без разлика на пол, вера, социјален статус, политичка и било каква друга определба, на Струмичката Котлина ѝ се заканува грозоморно убиство! Со последниот потег на корумпираните судови и Владата, рударските корпорации се на чекор…

Груевски : Националниот сон е скршен, а духот спуштен – власта е неспособна, безнадежно безидејна и екстремно криминална!

Каква држава стана Македонија?! Ако власта толку често не смислува и спроведува политички мотивирани прогони, апсења на луѓе без вина неистомисленици од политиката или бизнисот, ако не создава инструирани и нарачани истраги, лажни обвиненија, издиктирани од политичароте на власта судски…

Да се старее како река

Минатата недела се наврши една година од заминувањето на мајка ми. Недоволно време да се навикнам на отсуството, но доволно време да размислувам за онаа изрека дека староста почнува кога ќе починат родителите. За волја на вистината, мајка ми (останата…

Дневникот на Sarah Kay: Слободата е љубов…

Сѐ што држиш цврсто и не сакаш да изгубиш, мислејќи дека ако го приклештиш- ќе остане… Ќе одлета пред да бидеш свесен за тоа… Кога љубовта е од длабочината на душата и со цело срце…прво нешто што нудиш на другата…

КОШМАР НА ЗАБОРАВОТ

Пишува Лидија Ѓорѓевиќ Сонував неверојатно надреален сон. Толку ми е чудно с’е од него што дури не знам дали ќе можам автентично да го раскажам. Затоа простете за нелогичноста во нарацијата.  Седев сама на некој остров, кој и не беше…