Стил

Вака би изгледала принцезата Дијана денес на 62 години

На интернет кружи слика на која се гледа како би изгледала принцезата Дијана денес кога би била жива, а настанала со помош на вештачка интелигенција.

Со крунисувањето на кралот Чарлс III, кралското семејство повторно се најде во центарот на вниманието, при што многумина се прашуваа како би изгледале работите доколку покојната принцеза Дијана беше жива.

реклама

Многумина се на мислење дека саканата принцеза никогаш не би дозволила нејзините деца, принцот Вилијам и Хари, да бидат на „спротивните страни на паричката“ и да направат јаз меѓу нив.

За жал, судбината имаше други планови, а на тој кобен 31 август 1997 година, Дијана, нејзиниот партнер Доди Фаед и возачот Хенри Пол загинаа во страшна сообраќајна несреќа.

реклама

По смртта на Дијана, грижата за Вилијам и Хари ја презеде нивниот татко Чарлс, како и братот и сестрите на нивната мајка. Им возвратија со тоа што не беа ни поканети на крунисувањето, ако им се верува на насловите на британскиот печат и на некои од интервјуата што ги дадоа.

Меѓутоа, народот никогаш не ја заборави Дијана, ниту пак престана да ја велича. Според мислењето на многумина, иако се разведе од Чарлс, таа беше единствената која беше достојна да биде кралица токму поради нејзината топлина, однесување, рушење на табуата и поместување на границите по кои беше препознатлива. За жал, официјалната титула на кралицата и припадна на Камила, но Дијана остана засекогаш – кралица на срцата.

реклама

Коментарите од типот: „Има само една Дијана“, „Ја признаваме само за кралица“, „Камила не е достојна“ и слично, сè уште може да се прочитаат дури и на официјалните сметки на кралското семејство.

Многумина не престануваат да се прашуваат што ќе се случеше да се случеше, или барем како би изгледала Дијана денес, па не е изненадување што само една фотографија стана вирална речиси преку ноќ.

Имено, порталот на руското издание на магазинот „Хелоу“ објави фотографија добиена со помош на вештачка интелигенција на која 62-годишната Дијана е во свечен, скромен тоалет, како што беше позната. Со каква брчка повеќе, елегантна и достоинствена, ова беше навистина можеби најверната претстава на омилената принцеза.

Малку подоцна на Твитер кружи уште една фото-манипулација во која Лејди Ди не е толку „исполиирана“ и дотерана, но сепак е неодолива.

Овие најави ги налутија и растажија луѓето кои постојано ја коментираат „Кралицата на срцата“ со жалење што сè заврши на таков трагичен начин. Како и да е, спомените за Дијана живеат во срцата на сите оние кои ја сакаат.

LEAVE A RESPONSE

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *