Македонија

Левица: Црвениот бран пристигнува во Куманово на 11-ти Април

На ден 11.04.2024 (четврток) со почеток од 19 часот во голема сала на зградата “Комитет” во Куманово ве каниме на голем народен собир, за да порачаме дека го враќаме достоинството на нацијата -и ја враќаме државата во рацете на работничката…

Димитриевски : На Македонија и е потребен претседател кој ќе обединува

ие ќе водиме позитивна кампања, ќе работиме на обединување на македонскиот народ и македонските граѓани во целост. Нашата цел не е да ги делиме граѓаните по политичка, верска или било која друга основа, нашата цел е да ги обединиме, порача…

Пендаровски: Николоски со децении живее на сметка на државата или на партијата

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вечерва од Неготино одговори на прозивката од потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, за идните планови. „На почетокот на мандатот, претходната кампања и пред вас и пред цела држава сум го кажал тоа, дека по завршување…

Таравари ќе ги помилува осудените во „политички монтирани случаи“

Во делот на реформите во правдата и правната држава, кандидатот за претседател Арбен Таравари од коалицијата ВРЕДИ вели дека ќе ја стопира селективноста на правдата, ќе ги спречи политички монтирани случаи, но и ќе ги помилува и оние кои биле…

Гордана Силјановска – „Како што ветерот вечерва е прекрасен, така ги чувствувам вашите мисли, вашите емоции“

За време на вечерашниот митинг на опозицијата во Струмица получасовно обраќање имаше кандидатка за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова. Пред неа се обрати носителот на изборната листа во Четворката, Александар Николоски, а по неа, како главен говорник со 25-минутен говор…

По повод Светскиот ден на уметноста, изложба на дела од британскиот уметник Денис Боувен во МКЦ

По повод Светскиот ден на уметноста, Асоцијацијата за култура ИКОН и Младинскиот културен центар – Скопје организираат изложба на делата на британскиот уметник Денис Боувен (1921-2006). Изложбата ќе биде отворена од 15-25 април 2024 Денис Боувен (5 април 1921 – 23…

Ванковска од Неготино: Конечно да почнеме да дишеме како слободна држава

Левица е партија од народот, за народот. Ги знам сите проблеми на мојот народ. Се залагаме за тоа да престанеме да бидеме колонија, да престанеме да бидеме заложници на локални олигарси, феудалци кои ги држат сите во заложништво. Конечно да…

Мицкоски: Ќе ви зујат ушите од шлаканицата што ќе ви ја испорача народот на 24 април и 8 мај

Живееме во тешко време. Македонија се помалку ја има. Народот ја загуби контролата над сопствената држава. Институциите повеќе не служат на народот. Се чека за пасоши, лични карти, за документи кои му следуваат на народот. Овој проблем го препуштија да…

После изборите Грција ќе ги решава за ратификацијата на меморандумите

По изборите на 8 мај во Република Македонија, Грција ќе одлучи кога ќе ги донесе трите меморандуми за разбирање од Преспанскиот договор  потпишан во 2018 година, што се уште  чекаат да бидат ратификувани, пишува ИБНА. Според грчки дипломатски извори, меморандумите…

Бујар Османи: Голема опасност за Македонија е граѓански устав

Бујар Османи денес одржа панел дискусија со универзитетски професори и аналитичари на тема: „Граѓански устав vs. Охридски устав“. Османи ја изрази својата загриженост дека идејата за унитарен устав, со кој ќе се избришат етничките заедници, иницирана прво од Левица, потоа…