Топ Вести

Ахмети : Во ДУИ не се дозволени фракции

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети по завршувањето на седницата изјави дека фракции според статутот не се дозволени, но рече дека на следниот конгрес ќе поддржи таква идеја. „ДУИ е партија која што почитува вредности и почитува демократија. Се разбира, го…

Одбиено барањето на Арсовска да го врати Ќосето

Општина Центар го одби барањето на градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, споменикот на Андон Лазов – Ќосето да се врати на старата локација пред комплексот судови, од каде беше отстранет во 2018 година. Градоначалничката вчера поднела барање до Општина…

Бугарија гласа на петти парламентарни избори за две години

Денес во Бугарија се одржуваат парламентарни избори. Ова се петти избори во последните 2 години и се одржуваат во услови на тековни политички превирања во земјата. Овие избори следуваат по четири други на кои ниту една партија не можеше да…

Само 169 Бугари во Македонија се пријавиле за гласање на бугарските избори

Само 169 бугарски државјани кои живеат во Македонија се пријавиле да гласаат на парламентарните избори во Бугарија што ќе се одржат на 2 април годинава. Станува збор за лица кои ќе гласаат на избирачките места што на денот на изборите…

Дали функционерите заслужуваат покачување на платата за 78%?

Претседателот Стево Пендаровски е функционерот со највисока плата во земјата од 93 000 денари, а ќе добие ново покачување од 72 000 денари, значи вкупно 165 илјади денари. Но покачување нема да добие само претседателот на државата туку и сите…

Вучиќ-Ковачевски: Најдобри односи во современата историја

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска се сретна со премиерот на Северна Македонија, Димитар Ковачевски, со кого според соопштението од кабинетот на претседателот Вучиќ двајцата официјални претставници се согласија дека односите меѓу двете земји се најдобри во модерната историја и…

НАДВОРЕШНИОТ ДОЛГ СО ПЛУС 432 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ПОСЛЕДНОТО ТРИМЕСЕЧЈЕ ВО 2022

Редовното статистичко соопштение за позначајните промени кај надворешниот долг, надворешните побарувања и меѓународната инвестициска позиција објавено денес донесува податок дека за 432 милиони евра, односно за 11 проценти се зголемил нето надворешниот долг во последниот квартал од минатата година. Со…

Ковачевски: Нема поголема глупост од границите на Балканот

Балканот го замислувам како регион без граници интегриран во ЕУ, рече денеска премиерот Димитар Ковачевски во одговор на новинарско прашање на заедничката прес конференција со српската премиерка Ана Брнабиќ. „Нема поголема глупост од границите на Балканот. Ние сме биле држави…

ВРАБОТЕНИТЕ ВО ТРИ КУЛТУРНИ ИНСТИТУЦИИ ПЕТ ДЕНА СО ПРОТЕСТИ БАРААТ ПОКАЧУВАЊЕ НА ПЛАТИТЕ

Денеска, по петти пат протестираа вработените од Министерството за култура, Управата за заштита на културното наследство и Агенцијата за филм, незадоволни од нивните плати, барајќи зголемување на платите по примерот на Министерството за финансии. Тие од петокот до вчера протестираа…

Протестот на здравствените работници заврши со договор – од март повисоки плати

Здравствените работници повторно протестираа пред МЗ при што побараа исполнување на ветувањето дадено пред неколку месеци, за покачување на платите на здравствените работници. На протестот претседателот на независниот синдикат за Здравство, Фармација и Социјална заштита, Љубиша Каранфиловски соопшти дека утрово…