Култура

Во вторник панел-дискусија за зборообразувањето и новите димензии на македонскиот јазик

Панелот, како што пишува во фејсбук-објавата за настанот, е организиран од група современи зборци, понесени од љубовта кон македонскиот јазик, неговата недокажана приказна, секојдневно соочени со потребата за негов развој. Во фокус на дискусијата ќе биде зборообразувањето како главен начин…

„Кирил и Методиј – Who are you?“ од Јoрдан Плевнеш , на манифестацијата Театарска Европа во Париз

Драмата „Кирил и Методиј – Who are you?“ од македонскиот автор со интернационално реноме Јордан Плевнеш синоќа, во очи на Светскиот ден на театарот, во Парискиот театарски центар Шарентон беше презентирана заедно со десетина познати автори од европските земји во…

Драмски театар Скопје ќе го одбележи 27 март – Светскиот ден на театарот со промоција на монографија за Ристо Стефановски

Годинава НУ Драмски театар Скопје ќе го одбележи 27 март Светскиот ден на театарот со низа активности наменети за различни целни групи што ќе се одвиваат во текот на целиот ден. Програмската активност  започнува со организирана посета на театарот од…

Почина Абдулах Сидран, сценаристот на „Се сеќаваш ли Доли Бел“ и „Татко на службен пат“

Истакнатиот босански писател Абдулах Сидран почина во саботата во Сараево на 80-годишна возраст по тешко боледување, објавија локалните медиуми. Покрај неговата литературна работа, Сидран е познат и како сценарист на некои култни филмови како „Се сеќаваш ли на Доли Бел“…

Прогласување на добитниците на „Златен венец“ и „Мостови на Струга“ во МАНУ

Во Скопје, Струга и Струмица, со повеќе настани денеска се одбележува Светскиот ден на поезијата. Во рамки на настаните ќе бидат одбележани и 85 години од објавувањето на „Бели мугри“ од Кочо Рацин и на 80 години од објавувањето на…

Му верувате ли на Маричиќ: На младите ќе им обезбедиме европска иднина

Заменик претседателот во Владата задолжен за европски прашања и секретар за меѓународна соработка во СДСМ Бојан Маричиќ, вечерва на инфо сесија под наслов „ЕУ за младите – за знаења, вештини и добро платена работа“ одговараше на прашања за програмата ЕРАЗМУС+…

23 милиони евра од буџетот на МВР исплатени за судски пресуди

Униформа со униформа не можеш да ги споиш. Има полициајци чии униформи се работнички одела. Панталоните не беа дел од униформа. Едно палто горе, други панталони долу. Има луѓе во полиција кои самите си шијат униформи. Самите си консруираат како…

“Цело тело тука ме боли” на 8 април, Национална Опера и Балет во 20 часот. 

Публиката ќе се смее, ќе се замисли и ќе ужива во сцените кои ги прикажуваат конфликтите и интимните односи помеѓу мајка и син. Со многу комични пресврти и драматични развој на ситуациите, “Цело тело тука ме боли” ќе ги остави…

Денес е Чист понеделник

Денес започнуваат велигденските пости. Денот по Прочка е Чист понеделник кога почнува големиот велигденски пост. На овој ден се чисти куќата, децата и возрасните се бањаат, шишаат и бричат. Особено се внимава садовите за храна да се измијат и испоснат…

„Денови на македонска музика“ во знакот на извонредното творештво на македонските композитори

На 22 март (петок) почнува новото издание на Фестивалот „Денови на македонска музика“ со концерт на Воениот оркестар на Армијата под диригентска палка на Горан Илијевски во големата сала на Филхармонија. На концертот ќе бидат изведени дела од македонските композитори…