Kолумни Македонија Став Топ Вести

СИТЕ ШТО СТЕ ЗА ЕУ ТРЕБА ДА МАРШИРАТЕ СО ВИНОЖИТНО ЗНАМЕ!

Пишува: Соња Манџук

Освен педерските еу- уцени за името, за идентитетот, за преспанската зделка со еден збор, од којашто произлезе и ‘најдобриот од сите предлози’ Бугарите во Устав’, со се нивните небулозни предпристапни препреки, Прајд е дел од пристапните поглавја за интеграција во Унијата. Поглавјата 23 и 24. Нешто као за човекови права. Споредни а многу битни. Со тие поглавја, сите вие што сте за нема алтернатива, за еу, за европскиот пат, треба да: ‘покренувате иницијативи и да промовирате активности за општествено културни промени со цел ИСКОРЕНУВАЊЕ на предрасудите, стереотипите, ОБИЧАИТЕ,ТРАДИЦИИТЕ и сите други штетни практики во остварување на РОДОВАТА ЕДНАКВОСТ’. Нагласувањето на зборовите и болдирањето е мое, со цел да не се изгубиме на патот само напред европски!

Оттаму е и обврската на министерствата коишто и финансиски го поддржуваат и месецот на прајдот, и неделата на прајдот и деновите на трансродовата идеологија. Со години наназад. Министерството за култура ги финансира и изложбите, перформансите, веројатно и хонорарите за учесниците и организаторите, на невладините собрани во т.н национална мрежа против хомофобија и трансфобија. И перформансите им се симболичен приказ за влез во ЕУ- гол маж ли е, жена ли е, што ли е во моментот, клекнатО на колена, натртенО со гол задник пред подоткриен чаршаф, со намера да влезе под него, во закрила на еу вредностите. Фали само уште некој со потентна сила, ослободен од стегите на традицијата, слободно и здраво да му влезе во задниот влез и да го потурне така натртен. Уметност, него што! Ние што не сме ги искорениле доволно предрасудите, не можеме да ја разбереме, па сме као хомофобични и трансфобични. Па сме фул со предрасуди и презир, со аверзија и омраза и со ирационален страв и незнаење. И затуцани со религиски убедувања. Затоа веројатно, за да не ослободат од затуцаноста, симулираат туцање со верски реквизити. Провоцираат агресија и омраза кон нив. И бараат да си полн со љубов кон нивната идеологија, да си толерантен кон нивните обичаи. И да си полн со разбирање за деградацијата на образованието и семејството преку ЛГБТ- индокринацијата. Толерантен кога на твоите деца ќе им сервираат и отворени и сублиминални пораки за истополови бракови и кога ќе ги учат да ја откриваат својата сексуалност преку мастурбација уште во градинка, а потоа и во љубовните прегратки на некој чичко од маало. Затоа што и училиштата потпишале Меморандум за сеопфатно сексуално образование уште пред да биде усвоен тој закон.

Мислите дека претерувам, дека правам дигресија, дека мешам баби и жаби, дека сум хомофобична? И фашист! Тоа е новата етикета за тие што не даваат поддршка за парадите на гордоста. Не сум! На мислење сум дека овие и оваквите паради се најмалку поддршка за оние со поинаква сексуална ориентација. Немам ништо против таквите да се горди на тоа што се, да се прифатат себеси такви какви што се, и ниту ги мразам, ниту им судам. И не мислам дека се болни и дека треба да се лечат. Таквите потивко ја бијат својата битка и со себеси и со блиската околина. Со разбирање и емпатија сум, како и да ви звучи. Склона сум да ги барам причините во ‘одредено отстапување од природното’, поточно во доброволна преднатална согласност на душата да се роди во такво тело. Тие и не можат да бидат поинакви. А, знам, таквите, процентуално, се најмалку присутни на тие паради, свесни дека сето тоа е манипулација со идеолошко-политичка позадина. Знам, познавам луѓе кои се ‘поинакви’. Јас ги прифаќам такви какви што се, тие мене таква поинаква од нив, хетеро/ стрејт, и тоа е природна меѓусебна толеранција. И не сум склона да се расфрлам со црковни фрази- не го мразам човекот, туку гревот. Отворено и со разбирање и љубов сум разговарала со луѓе кои ги привлекува истиот пол и не ми се ‘пуштале’, ја почитувале мојата сексуална ориентација. И, кога веќе претерав во исповедна дигресија, ќе додадам-така го сфаќам и Христовото учење, кое е Љубов. А, трансродовата идеологија како пат за Содома и Гомора. Толку за тоа. Sapienti sat! На мудриот му е доволно, мудриот ќе сфати! Но, мислам дека не е доволно. Зголемениот процент на поинакво сексуално ориентирани, се должи на повеќе фактори. И на поливалнтните вакцини и на гмо-храната, но главниот фактор се должи токму на таа трансродова идеологија која се базира на наводно ‘сексуално ослободување’ кое што е, всушност и агенда запишана во ционистичките ‘Протоколи на Сионските Мудреци’. И, да не почне колумнава да ми се ‘понаша’ ко есеј, ќе се вратам на првичната идеја, на насловот.   

Затоа во првите редови на годинешната парада, насмеани, среќни и горди, цврсто држејќи го виножитното знаме, се овековечија на фотографија- министерот за евроинтеграција Маричиќ, министерката за труд и социјална политика, Тренчовска, министерката за култура, Костадиновска-Стојчевска. Како и на претходните ‘паради на гордоста’, министрите на тие министерства. За ЕУ, со виножитното знаме! Ако Пендаровски не се појавил, рејтингот од 0,2 %, драстично ќе му опадне.

Сите политички партии, коишто се за ЕУ, треба нелицимерно да бидат во првите редови! Горди и насмеани! Особено оние кои се НАЈГЛАСНИ за немањето на алтернатива! Груби и Османи, треба да бидат на чело на поворката! А, токму нив ги нема. И никој од албанските партии. Или не се доволно горди за нацерени да си направат селфи, а камера никако да ги фати. Ни на вчерашната парда ниту на претходните три. Да не се плашат нивното членство да не ги каменува уште денес?

  Всушност, сите лидери, рамо до рамо, цврсто држејќи го виножитното знаме,како што се држат до ‘ европскиот пат’, треба да маршираат на парадите за гордост! Пред тоа, јавно да го повикаат своето членство да излезе, како на митинзи, како на избори. Рамо до рамо да застанат сите до еден!  Рамо до рамо, Ковачевски до Ахмети или обратно, до него и Груби, до него Османи и он е премногу гласен за ЕУ,  до него Мицкоски до него Таравари или Села и  Биљал Касами, можеби испуштив некого, а Апасиев може да се избори до чие рамо ќе застане, рамо до рамо друже.

Затоа што, за вас, нема алтернатива за ЕУ и затоа што патот кон евроинтеграцијата води и преку тие паради!  И преку Законот за Родова Еднаквост и Законот за Матична евиденција!

Има ли некој политички субјект кој не е за ЕУ?  Има. На маргините е и мака мачи да се профилира- Родина Македонија!

LEAVE A RESPONSE

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *