Култура Македонија Новости Топ Вести

Промоција на книгата „Презимето кај Македонците“од д-р Елка Јачева Улчар

Неодамна во издание на „Менора“ од печат излезе многу интересна книга-студија со наслов „Презимето кај Македонците“, на авторката д-р Елка Јачева-Улчар, наш познат македонист, ономастичар. Иако е стручна студија, се чита во еден здив, како и секоја интересна книга. „Сок“ ѝ даваат многуте изложени и образложени примери на презимиња, од кои многу се и на познати јавни личности.

Промоцијата на книгата е закажана за 12 јуни во Музејот на револуционерната борна на Македонија со почеток во 20.00 часот. Промотори на ова по многу нешта капитално дело се Игор Радев, Александра Чиварзина и Катерина Тодоровска.

Во музичкиот дел на промоцијата настапуваат Иван Наумовски- бас баритон во пијано придружба на Елена Атанасовска Ивановска, со композициите на Дарија Андовска инспирирани од три македоснк песни.

Модератор на настанот ќе биде Татјана Алексиќ

LEAVE A RESPONSE

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *